E-DER Kahramanmaraş Eğitim Değişim Okumaları Gerçekleştirildi

“Eğitim Değişim Okumaları” kapsamında “Mantıkut-Tayr Kuşların İlahisi” kitabını okuyan E-DER gönüllüleri, 20 Şubat 2020 tarihinde MEC Kültür Merkezi’nde kitabı değerlendirerek “Kahramanmaraş Eğitim Değişim Okumaları” programının ilkini  gerçekleştirdi.

   Kahramanmaraş E-DER temsilciliği ev sahipliğinde gerçekleşen program, E-DER Kahramanmaraş Temsilcisi Aytekin ERZAN’ın katılımcıları selamlamasıyla başladı.

   ERZAN, ” Eğitim Değişim Okuma programlarının  ilkini icra etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diyerek katılımcıları selamladı.

   Programda Ferîdüddîn Attâr’a ait kitabın baştan sona tahlili yapıldı. İyi derecede Arapça, tefsir, hadis, kelam, fıkıh gibi dini ilimler öğrenimi gören aynı zamanda hekim ve eczacı olan ünlü İranlı şair ve mutasavvıf Ferîdüddîn Attâr’ın hayat hikayesi üzerinde konuşuldu.

   Kitapta tavsiye niteliğinde olan bazı hususlar katılımcılar tarafından hatırlatıldı ve 4724 beyitten oluşan mesnevi tarzında yazılmış kitap ile ilgili; “İnsanın hakikati bulma çabasının anlatılır, hakikat yolunun yolcuları kuşlarla simgelenmiştir, her biri ayrı bir insan karakterini temsil eder. Hüdhüd kuşu, bu kuşların önderi, yani mürşididir. Aradıkları simurg adlı efsanevi kuş ise, Allah´ın zuhur edip aşikar olmasıdır.
Başlangıçta Simurg´a kuvuşmak isteyen kuşlardan kimi yola çıkmak istemez, kimisi ise yarı yolda vazgeçer ya da yolun güçlüklerine dayanamayıp ölür. Vahdet-i Vücud´a ulaşanlar ise, ´halkın Hakk´ın zuhuru, Hakk´ın halkın bütünü olduğunu´ idrak edecektir.” gibi temel bilgiler katılımcılarca paylaşıldı.

  Batı dillerinin hemen hemen hepsine defalarca tercüme edilen, dünyanın pek çok diline aktarılan ve bütün insanlığa seslenen bu eserin, herkesi etkileyen kendine özgü çok çarpıcı bir özelliğe sahip kitap olduğunu vurgulanarak kitabın en önemli özelliği olan insanı eski hâlinde bırakmaması ve okuyucusunu gönül adamlığı yolunda ilerlemeye yönlendirmesi olduğu vurgulandı.

   Programın devamında kitapta yer verilen konu başlıkları irdelendi katılımcılar söz alarak kitap hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler.

   Program, katılımcıların memnuniyetlerini belirtmeleriyle ve yapılan ikramla son buldu.