KÜRESEL KÖYDE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÇALIŞTAYI RAPORU

Eğitim Değişim Çalıştayı / 3.12.2022 - ANKARA

KÜRESEL KÖYDE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÇALIŞTAY RAPORU YAYIMLANDI

EĞİTİM DEĞİŞİM ÇALIŞTAYLARIMIZDAN “KÜRESEL KÖYDE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM” KONULU ÇALIŞTAY PROGRAMIMIZ ANKARA’DA DÜZENLENDİ

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Etlik Kampüsünde gerçekleştirilen, okul öncesi eğitimin öne çıkan konularının ele alındığı “Küresel Köyde Okul Öncesi Eğitim” çalıştayımız AYBÜ, Ankara Burçak Anaokulları ve Dünya Çocuk Üniversitesi iş birliğinde düzenlendi. Programın açılış bölümünde sırasıyla Dünya Çocuk Üniversitesi Kurucu Müdürü Serdar Arslan, Burçak Anaokulları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aldanmaz söz alırken derneğimiz adına Yönetim Kurulu Başkanımız Ali KOCADAYI konuşmalarını gerçekleştirdi.
Ardından AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı açılış konuşmasını yaptı. Düzenleme Kurulu Başkanı ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Demir’in bilgilendirme konuşmasından sonra aynı üniversitemizin öğretim üyesi Doç. Dr. Dilek Altun “Dijitalleşen Dünyada Çocukluk” isimli sunumunu gerçekleştirdi.

Açılış bölümünden sonra ise eş zamanlı müzakere oturumlarına geçildi. Çalıştayda 3 çalışma grubu farklı konuları müzakere etti. Moderatörlüğünü Doç. Dr Murat Koç’un yaptığı 1. Çalışma grubu Okul Öncesi Çocuk Eğitiminde Anne-Baba Tutumları konusunu müzakere ederken Moderatörlüğünü Psikolog Büşra Ekinci’nin yaptığı 2. Çalışma grubunda Okul Öncesi Eğitimde Farklı Yaklaşımlar konusu ele alındı. Okul Öncesi Eğitimde Çevresel Etmenler konusunun çalışıldığı 3. Masanın moderatörlüğü ise Doç. Dr. Dilek Altun tarafından
gerçekleştirildi. Müzakere ve raporlama oturumlarının sona ermesiyle programın kapanış bölümüne geçildi. AYBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı’nın değerlendirme ve kapanış konuşmaları sonrasında paydaş kurumların temsilcileri tarafından katılımcılarımızın katılım belgeleri takdim edildi ve hatıra fotoğrafının çekimiyle son buldu.

Raporumuzun alanında ufuk açıcı ve yol gösterici olmasını, okul öncesi eğitimde anne-baba tutumları, farklı yaklaşımlar ve çevresel etmenler gibi öne çıkan konular başta olmak üzere okul öncesi eğitimde karşılaşılan sorunlarda ve farklı daha anlamlı bir değişimin oluşması için bir araya gelip emek harcayan, uğraşan yegane değerli öğretmenlerimize katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Ele alınan başlıklarla ilgili bir taraftan mevcut durumun tespiti yapılırken öte yandan  öneriler sıralanarak nihai rapor hazırlandı. Çalıştayın düzenlenmesinde ve raporlama aşamasında büyük emekleri bulunan Dünya Çocuk Üniversitesi ve değerli hocalarına, Burçak Anaokulu’na ve değerli hocalarına, yine çalıştayın düzenlenmesinde ve raporlama aşamasında büyük emekleri bulunan, ayrıca ev sahipliğiyle her türlü desteğini esirgemeyen Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne ve değerli hocalarına, değerli yetkililerine teşekkür ediyoruz.

Çalıştay raporuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

“Küresel Köyde Okul Öncesi Eğitim Çalıştayı” Programının tüm detaylarına ulaşmak için TIKLAYINIZ