LGS İLE YERLEŞTİRME
Teog kapsamında uygulanan merkezi sınavlar kaldırılarak yalnızca isteyen öğrencilerin katılacağı bir merkezi sınav uygulaması getirildi. Türkiye genelindeki bin 367 liseye yerleşmek üzere bu yıl ilk kez 2 Haziran 2018 Cumartesi günü LGS(Liseye Geçiş Sınavı)uygulanacak ve buna göre yerleştirme yapılacak. Sonuçlar 25 Haziran 2018’de açıklanacak. Sınavla yerleşemeyen öğrenci evinin yakınındaki okula gidecek.

ADRESE DAYALI YERLEŞTİRİLECEK
Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleşemeyen öğrenciler ve sınava girmeyen öğrenciler, evine en yakın okullardan en az 2, en fazla 5 tercih yapacak. Böylece sınava girmek istemeyen öğrencilerin ya da sınava girip de yerleşemeyen öğrencilerin açıkta kalmaları önlenecek ve öğrenciler evine en yakın okula gidebilecektir.

HER TESTTE 3 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GÖTÜRECEK
Öğrenciler en geç 9:00’da sınav salonunda olmak zorundalar.
Sınava 15 dakikaya kadar geç kalan öğrenci salonlara alınabilecek ancak bu öğrencilere ek bir süre tanınmayacak.
İlk oturum 9:30’da ikinci oturum ise 11:30’da yapılacak.

Matematik, Türkçe ve fen bilimlerinde her bir soru 4’er puan olarak hesaplanırken, İnkılap tarihi, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil sorularının her birinin puanı 1 puan olarak hesaplanacak. 3 Yanlış 1 doğruyu götürecek.3 yanlışın bir doğruyu götürmesi derslerin puan ağırlıklının farklı olması nedeniyle bir kargaşaya yol açmayacak.

LGS İKİ OTURUMDA UYGULANACAK
– LGS sadece cumartesi günü, iki oturum olarak uygulanacak.
– Sözel bölümde; 20 Türkçe, 10 TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi, 10 yabancı dil olmak üzere toplam 50 soru için 75 dakika süre verilecek. Sayısal bölümdeyse 20 matematik, 20 fen bilimleri olmak üzere 40 soru için 60 dakika süre tanınacak. Birinci oturumla ikinci oturum arasında 45 dakika ara olacak.
– Üç yanlış bir doğruyu götürecek.

Sınava girecek öğrencilere başarılar dileriz.
E-DER YK