‘OKU’maya Davet, 5. CNR Kitap Fuarı

Eskiler “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır.” demişler demesine de; bu yıl Mart ayının onu günlük güneşlik, adeta yazdan kalma bir gün. Biz de hafta sonu altıncı sınıfa giden oğlum Rıdvan ile güzel havanın niyetimizi bozmasına izin vermedik. Önceden planladığımız gibi tramvaya binip Yeşilköy’deki 5. CNR Kitap Fuarı’na doğru yola koyulduk. Rıdvan meraklı, “Baba kaç durak kaldı…?” Devamında, geçtiğimiz günlerde aldığı seri halindeki macera romanının devamını orada bulup bulamayacağını soruyor.

Konuşa konuşa fuar alanına ne zaman geldiğimizi anlayamadık bile. Biz de kalabalıkla beraber tramvaydan inip kitap fuarının olduğu alana doğru yürümeye başladık. Bir süre yürüdükten sonra ‘CNR Kitap Fuarı’ alanına girdik. Girişte bizi karşılayan afişler ‘5. CNR Uluslararası Kitap Fuarı 10-18 Mart 2018′  ziyaretçilere “Hoşgeldiniz” der gibiydi.

Rıdvan fuar alanına girer girmez “Baba aradığım kitabın yayınevi…” dedi heyecanla. Böylece ilk ziyaretimiz bu standa oldu ve ilk kitabı da buradan satın aldık. Devamında da Rıdvan’ın keyfine göre ziyarete devam ettik. Tabi bu arada tanıdıklara selam vermekten de geri durmuyorduk; İstanbul İl Kültür ve Turizm müdürümüz Dr. Coşkun Yılmaz ile selamlaştık. Kültür AŞ’nin güler yüzlü genel müdürü Kemal Kaptanerle tokalaşıp hal hatır sorduk. Yumurcak Yayınları sahibi ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği yönetim kurulu üyesi  Mustafa Doğru beyin bir çayını içtik. Kitap fuarının bir kısmı da Arapça Yayınevleri’ne ayrılmış. İsteyen Arapça kitaplara da asıl yayıncılarından ulaşabiliyor. Mustafa Doğru bey Arap yayınevleri ile Türk yayınevlerinin arasında telif antlaşmalarının yapıldığını, kendi birkaç eserlerinin de Arap yayınevleri tarafından telif karşılığı Arapça olarak basıldığı bilgisini satır aralarında verdi.

Üniversite yıllarında konferanslarını dinleyip kitap imzalattığımız Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Hoca’yı görünce heyecanlandım. Yaklaşıp selam verdik, kısa hasbihalden sonra ‘Nehirlerin Dili’ kitabını imzalattık. Baktım Rıdvan kitap fuarından sıkıldı mı diye: “Baba iyi ki buraya gelmişiz, aradığım tüm kitaplar burada.” deyiverdi. Gözlerinin içinin gülümsemesi beni memnun etti.

Erkam Yayınları’nın yanından geçerken Mustafa Uslu hocayı görünce yüzümle birlikte gönlümde de güller açtı. Selam verip bir iki dakika soluklandık. İstikamet isimli hikaye kitabını imzalatıp aldık. Bu arada İstanbul’un bir önceki milli eğitim müdürü, şimdi MEB Müstaşar Yardımcımız Dr. Muammer Yıldız da geldi. Selamlaşıp hal hatırdan sonra ayrılıp kitapların arasına bir kez daha daldık. Rıdvan; çizgi roman, karikatür tarzı kitaplar arıyordu. Karikatürist Erdoğan Oğultekin ve yine usta çizer Ahmet Altay’ın kitaplarını aldık. Tam ayrılırken yayıncı Adem Özbay ile karşılaştık. Görüşmeyeli uzun zaman olmuştu. Ayaküstü de olsa hasret giderdik.

İBB’nin kütüphanelerindeki eski basım meşhurların kendi imzalı kitaplarından hazırlanan sergiyi gezdik. Yavaş yavaş çıkışa giderken Zetinburnu Belediyesi’nin kültür sanat sevdalısı başkan yardımcısı Erdem Zekeriya İskenderoğlu ile karşılaştık ve belediyelerinin standında çay teklifini seve seve kabul ettik. Hem dinlendik, hem sohbet ettik. Çıkarken de diş kirası Zeytinburnu Belediyesi yayınlarından yüklüce miktar kitabı beraberimizde götürdük, teşekkürler.

Kitap fuarının ilk günü zamanın nasıl geçtiğini anlayamadık. Fuar 18 Mart’a kadar devam edecek. Biz kitaplarla bu arada bir kez daha buluşmaya niyetlenip fuardan ayrılıyoruz. Türkiye’nin kültür gündemini takip etmek isteyen okuyucuların bu fuarı mutlaka ziyaret etmeli. Bir çok yazarla görüşme kitap imzalatma şansından mahrum kalmamalı. Söyleşi ve imza günlerini fuarın internet sitesinden  http://cnrkitapfuari.com/index.aspx takip edebilirsiniz. Kalın sağlıcakla.

           Ekrem AYTAR

E-DER Yönetim Kurulu Üyesi

10 Mart 2018